لزوم ورود ناشران به بحث تبلیغات کتاب

به گزارش روابط‌عمومی انجمن صنفی کارگری داستان‌نویسان استان تهران، روز چهاردهم اردیبهشت‌ماه سال 1397 نخستین نشست انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد. این نشست به موضوع «تبلیغات کتاب و اثر آن در فروش» اختصاص داشت.
حسن محمودی و محمد طلوعی سخنرانان جلسه بودند و افسانه محمدی به‌عنوان مجزی جلسه را اداره می‌کرد.

خانم احمدی با بیان طرح موضوع و سوالات متعدد، همچون «آیا عنوان کتاب، پشت جلد کتاب و انتشار خبر چاپ کتاب در خبر گزاری‌ها می‌تواند تبلیغات محسوب شود؟»، «تبلیغات کتاب چه تاثیری بر خود اثر، نویسنده و فروش آن می‌تواند داشته باشد؟»، «چه زمانی برای تبلیغات کتاب سودمندتر است؟ قبل از چاپ کتاب مانند جوامع غربی یا بعد از چاپ آن؟» و همچنین به دو دیدگاه متضاد در خصوص شراکت یا عدم شراکت نویسنده در امر تبلیغات کتاب اشاره کرد.

افسانه احمدی گفت: «دسته اول افرادی هستند که معتقدند نویسنده نباید عملا دست به تبلیغ کتاب خود بزند تا بعد معنوی اثر حفظ شود. نگاه دوم که مخالف نگاه اول است و معتقد که عدم دخالت نویسنده برای جوامع آرمان‌شهری لحاظ می‌شود. در جوامع فعلی که نهادها و ناشر کمتر به فکر تبلیغ کتاب هستند، حضور نویسنده در امر تبلیغ جایز است.»
خانم احمدی با طرح این موضوع که تبلیغات به شکل حرفه‌ای آن از سوی ناشران هزینه‌بردار است و به همین دلیل ناشران کمتر به این امر تقبل می‌کنند، از آقای حسن محمودی خواست که نظرگاه خود را نسبت به سوالات مطرح شده بگوید.

مقید بودن به کیفیت اثر برای ماندگاری

آقای محمودی با طرح این پرسش که «آیا آثاری که الان ماندگار هستند توسط نویسندگانشان تبلیغ شده‌اند یا نه؟» سخنان خود را آغاز کرد. در این خصوص وی از آثاری چون «بوف کور» اثر صادق هدایت، «سووشون» اثر سیمین دانشور و «شازده احتجاب» اثر گلشیری اشاره و خاطرنشان کرد: «هیچ یک از این بزرگان عملا دست به تبلیغ اثر خود نزده‌اند؛ بلکه هوشنگ گلشیری با نقد و تحلیل آثار دیگران به تکنیک‌های به کار رفته در اثر خود اشاره داشته و به این شکل کارخود را برای دوستان مطرح می‌کردند. وی به کیفیت کار و ماندگاری اثر مقید و مخالف تبلیغ کتاب از سوی خود نویسنده بودند.»

ناتوان از سازماندهی مناسب

محمد طلوعی دیگر سخنران این نشست با اشاره به پرسونای موفق بعضی از نویسندگان مانند سالینجر یا رولینگ که زندگی شخصی‌شان بانی جذب مخاطب و فروش کتابشان می‌شود و احتیاج خاصی به تبلیغ ندارند؛ به این موضوع توجه داشت که برای بهترین نویسنده‌ها هم یک کشف‌کننده یا منتقد حضور داشته که به این جایگاه ماندگاری رسیده‌اند. حالا اگر یک نویسنده تازه‌کار شانس شناخته و کشف شدن نداشته باشد، چه کار باید کند؟
طلوعی در ادامه به شیوه نادرست تبلیغات اشاره داشت و اینکه تبلیغات در کل عمل نادرستی محسوب نمی‌شود. در بیشتر جوامع غربی درصدی از سهم نویسنده از سوی ناشر برای تبلیغ کتاب در نظر گرفته می‌شود و بهتر است انجمن صنفی در این خصوص با ناشران مذاکره کند.

وی به این نکته اشاره کرد که راه‌حل‌های مناسب برای فروش کتاب نداریم و جایزه‌های ادبی و ستون روزنامه‌ها به دلیل عملکرد نادرستشان در سال‌های اخیر نتوانستند نتیجه مطلوب به دست آورند.

افسانه احمدی در ادامه با بیان این مطلب که با صحبت‌های آقای طلوعی موافق هستند و تبلیغات به شکل تخصصی آن در حال حاضر عملی نمی‌شود؛ به طرح این پرسش پرداخت که چگونه می‌شود به این مسئله مهم قوت بخشید و اینکه بحث معنوی اثر برای نویسنده مهم‌تر است یا مالی آن؟

سپس ادامه بحث را به سخنرانان سپرد.

خودمان را تقلیل ندهیم تا نویسنده پرفروش شویم

حسن محمودی بعد از بیان آماری از مترجمان و نویسندگان پرفروش،به تبلیغات گاج برای فروش کتاب‌هایش اشاره داشت و پیشنهاد داد که کاش در این نشست نماینده‌ای از ناشران نیز حضور داشت. وی معتقد بود که حجم زیادی از آثار خوب خوانده نمی‌شود، در حالی که کتاب‌های سخیف به خاطر تمایل قشر حاضر کتاب‌خوان به چاپ‌های متعدد می‌رسد. وی گفت: «من دوست ندارم نویسنده بی‌خاصیتی باشم که فقط به خاطر درآمد، کتابم فروش برود.»

حفظ علاقه و حرفه برای کسب درآمد

محمد طلوعی نظری مخالف با آقای محمودی داشت و معتقد بود: «در نهایت کتاب یک کالا است و حالا باید به فکر این باشیم که چطور آن را به فروش برسانیم. در این امر به غیر از سهم پرسونای نویسنده، ناشر باید به وظیفه خود در تبلیغ کتاب عمل کند. قرار دادای داشته باشیم تا ناشر درصدی از کتاب را برای تبلیغ در نظربگیرد. بازار کتاب تهران برای فروش کافی نیست و بهتر است به شهرستان‌ها نیز توجه داشته باشیم. بهتر است علاقه‌ای که حرفه‌ای نیز هست به گونه‌ای حفظ شود که بتواند منبع درآمد زندگی نویسنده باشد؛ نه اینکه نویسنده در کنار کار دوم به این حرفه یا علاقه بپردازد.»
انتهای جلسه به پرسش و پاسخ بین افراد حاضر در جلسه و سخنرانان اختصاص داشت.
این نشست با پیگیری و هماهنگی کمیته‌ اجرایی انجمن برگزار شد.

تهیه و تنظیم گزارش: فرحناز علیزاده

 

, , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
question